Stara Pazova je administrativni centar opštine koja po ovoj sremskoj varoši nosi naziv. Ona je ujedno, i ekonomski, zdravstveni, obrazovni, kulturni centar. Leži na čvorištu značajnih saobraćajnica i takozvanom KORIDORU 10. Kroz Staru Pazovu prolazi magistralni put Beograd-Novi Sad M-22, samo 6km je deli od magistralnog put M-75 a petnaestak kilometara od Auto puta E-75 (Beograd-Zagreb), tu je železnička pruga koja spaja Evropu sa Istokom, aerodromi Batajnica na 15-ak i „Nikola Tesla“ na 40-ak kilometara.... Lepo je urbanizovana, sa svim odlikama malog grada u sremskoj ravnici, širokim i zelenilom bogatim ulicama u većem delu naselja.
Gotovo dvadeset hiljada stanovnika različitih nacionalnosti, pre svega Srba i Slovaka, uživa pogodnosti mesta koje je dovoljno malo da bude mirno i pitomo, a dovoljno veliko i blizu velikih gradova da im omogući dinamičan život.
Centar Stare Pazove danas
Istorija
Naselje Pazova se u pisanim dokumentima prvi put pominje 1716. godine, i piše da postoji na potesu zvanom «Staro selo». Nastajalo je u doba Otomanskog carstva (16-18. vek), a Pazovu, koju u zapisima nailazimo pod imenima Alt Pazoa ili Alt Pazuha, ili „šanac Pazuha“, naselili su Srbi, uglavnom prebezi iz krajeva južno od Save i Dunava i Srbi iz Like. Slovaci su se doselili u ovaj deo Srema, tada južni deo Austro-Ugarske monarhije, 1770.godine, i to najpre nekoli porodica iz Selenče, a potom se doseljava veći broj porodica iz srednje Slovačke, i to pripadnici nove protestantske, tj. evangelističke veroispovesti. Doselili su se zbog siromaštva ali i zbog Mađara katolika, koji su vršili progone pripadnika nova hrišćanske vera. Muškarci su mahom čuvali granicu i obrađivali zemlju. Stanovništvo je živelo i radilo u porodičnim zadrugama, a nakon ukidanja Vojne granice 1871.godine Stara Pazova je počela brže da se širi i razvija, jer se nalazila na raskrsnici najvažnijih puteva. Zadruge su počele da se dele, a nove kuće su nicale «čelo bašta». Tada počinje nagli razvoj zanatstva i trgovine.
Slovaci su bili većinsko stanovništvo u Staroj Pazovi do polovine 20. Veka, a istovremeno su Srbi bili većinsko stanovništvo u okolnim selima. Tokom godina dolazilo je do promena pa danas u Staroj Pazovi ima nešto preko 15 posto Slovaka koji, kako su to beležili pazovački hroničari obe nacionalnosti, žive, rade i stvaraju u dobrosusedskim i prijateljskim odnosima punih 240 godina.
Fotografije:
https://www.starapazova.rs/rs/opstina-stara-pazova/naselja/stara-pazova.html#sigFreeIdd03498c17b